Saanen keçisi mi halep mi?

Saanen keçisi mi halep keçisi mi?Saanen keçisi ülkemizde kırma ve melez keçilerdir.En iyi saanen keçisi sürüleri 0rtalama 2-2.5kilo süt verebilir.Saanen keçi dirençsiz çok fazla yavru ve anne kaybı vermektedir.Saanen keçide telefat saanen keçisi yetiştiricilerini çok ciddi zarara sokabilmektedir.Saanen keçisi erkeklerinde günlük canlı ağırlık artışı düşüktür.Saanen keçisi erkekleri kurban pazarlarında ilgi görmemektedir.Saanen keçi eti ekşi ve sası çalmaktadır.Saanen sütünden az peynir çıkmakta ve tereyağ üretimi çok düşüktür.

Saanen keçileri sütünden yoğurt olmamakta ve bir türlü tam yoğurt kıvamı olmamaktadır. Sıcak ve soğuk bölgelerde uyum sorunları yaşamaktadır. Sıcak bölgelerde beyaz renkleri bu keçiler kansere davetiye çıkarır. Sıcak iklime sahip ülkelerde renkli saanenler(sables saanen) beslenir.Bu sables saanenler ülkemizde yoktur.Mevcut saanen keçilerin verim özelliklerini iyileştirmenin tek yolu saf saanen teke spermasıyla suni tohumlama yapmaktır.Ülkemizde saanen keçisi melezlerini dış ülkelere satma şansımız yoktur.Saanen keçisi ormana çok hücum eden bir yabancı keçi ırkıdır.

Halep keçisi saf bir süt keçi ırkıdır.Halep keçisi süt verimi ortalaması 3-6 kilogram süt verme özelliğindedir.Halep keçisi son derece dayanıklı yerli sağlam yapılı bir keçidir.Yavru ve anne kaybı yok denecek kadar azdır.Halep keçisi yetiştiricisine ciddi kazanç sağlamaktadır.Halep çebiçleri ve tekeleri çok yüksekcanlı ağırlığa ulaşa bilmektedir.Halep oğlaklarının günlük canlı ağırlık artışı 300 gr’a ulaşabilmektedir.Halep keçi sütünden çok kalite kıvamlı keçi yoğurdu olur.Halep keçileri her tür iklimde yetiştiricisine problem çıkarmaz. Halep keçisi saf bir ırk olduğundan kaliteli teke olduğunda bu gün için suni tohumlamaya gerek yoktur.

Halep keçisi için bir çok ülke Torunoğlu Halep Keçisi Çiftliği’ne başvuru yapmaktadır.Halep keçileri yerli,otçul bir keçi ırkıdır.Çok fazla ormana girme yerine otları tercih etmektedir.

Comments are closed.

İletişim Bilgilerimiz

Adres :
Huzurevleri mah. Mavi Blv üzeri Ali Çevik Sitesi

C / Blok Zemin Kat Seyhan / ADANA

Tel:
0322 239 88 08
0322 239 88 09
0532 266 40 41

Fax:
0322 239 88 82

Fax:
0322 239 88 82

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.